Jak przygotować się do turnieju fitness?

W turnieju fitness mogą brać udział wszystkie osoby, które przez długi czas chodzą regularnie na zajęcia fitness i mają wyrzeźbioną sylwetkę. Od zawodów kulturystycznych różni je to, że nie potrzebujemy mocno rozbudowanej masy mięśniowej. Aby móc myśleć o zawodach fitness, wystarczy uzyskanie jedynie lekkiego zarysu mięśni przy niewielkim udziale tkanki tłuszczowej. Podczas przygotowań do zawodów możemy znacznie poprawić wygląd naszej sylwetki.

Jak wyglądają przygotowania do turnieju fitness?

Przygotowania do zawodów powinniśmy zacząć od wybrania odpowiednich ćwiczeń oraz pełnowartościowej diety. Oczywiście tego typu kwestie powinny być przestrzegane przez nas od samego początku uczęszczania na zajęcia. Jednak w sytuacji, gdy chcemy wziąć udział w turnieju, musimy ściśle trzymać się zasad żywieniowych oraz regularności treningów. 

Dieta przed zawodami fitness

Dieta musi opierać się o deficyt kaloryczny oraz zawierać odpowiednie ilości białka w stosunku do węglowodanów. Jadłospis musimy zaplanować w ten sposób, aby pokarm dał nam odpowiednią ilość energii potrzebnej do intensywnej aktywności, ale jednocześnie nie może być zbyt kaloryczny. 

Najlepszym wyjściem będzie zmniejszenie ilości węglowodanów o około 100 g, a zrekompensowanie ich białkiem. Dokładne proporcje białka oraz węglowodanów i tłuszczy powinien ułożyć nam dietetyk na podstawie nie tylko naszej codziennej aktywności, ale również naszej wagi. Dzięki tym informacjom specjalista jest w stanie wyliczyć idealne proporcje oraz kaloryczność posiłków. 

Źródłami pełnowartościowego białka powinny być takie produkty jak: drób, ryby, twaróg chudy, mleko, fasola biała, chuda wołowina. Można wybrać również odżywki białkowe zaraz po treningu, które dodatkowo posiadają aminokwasy zwiększające naszą wydolność mięśniową. W jadłospisie warto zawrzeć również owoce i warzywa, które będą idealnym uzupełnieniem naszej diety i dostarczą nam odpowiedniej dawki witamin oraz minerałów. 

photo-1497888329096-51c27beff665

Trening przed turniejem fitness

Oprócz diety niezwykle ważny jest także trening, który musimy zaplanować w ten sposób, by był połączeniem treningu siłowego z treningiem aerobowym. Ćwiczenia aerobowe wpłyną na znaczne przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie — spowodują szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas treningu aerobowego możemy trenować znacznie więcej grup mięśniowych. 

Z kolei w przypadku ćwiczeń siłowych powinniśmy systematycznie zwiększać intensywność oraz zaangażowanie. Dla lepszych efektów warto przy każdym kolejnym treningu zwiększać liczbę powtórzeń oraz dokładać dodatkowy ciężar. Trening możemy podzielić na serie dzienne, podczas których będziemy ćwiczyć poszczególne partie mięśniowe. W ten sposób na pewno unikniemy przetrenowania, dolegliwości bólowych, zmęczenia oraz kontuzji. Treningi siłowe powinniśmy przeplatać aerobami, a także nie powinniśmy zapominać o regeneracji w postaci odpowiedniej ilości snu, masaży czy lżejszej aktywności np. w formie pływania w basenie lub spaceru. 

Trening przed turniejem — jak się ubrać?

Najlepsze ubrania sportowe, jakie możemy wybrać na nasze treningi to takie, które będą świetnie dopasowywały się do naszego ciała. Dobrym wyborem będą m.in. legginsy krótkie, które dają nam pełną swobodę ruchu. Są przy tym wykonane z oddychającej bawełny, która świetnie odprowadza pot na zewnątrz. 

photo-1552364142-f06dd635a796

Do treningu outdoor niezbędna z kolei będzie odzież wierzchnia, taka jak ciepła bluza damska z kapturem. Sprawdzi się podczas joggingu oraz w momencie, kiedy będziemy wychodzić po treningu na zewnątrz. W czasie zimniejszych dni możemy ubrać również odzież termoaktywną, która zapewni nam odpowiednią izolację cieplną.